Założeniem pomocy terapeutycznej w terapii uzależnień jest w pierwszej kolejności uzgodnienie celu jaki chce osiągnąć Klient. Terapeuta nie narzuca celu, jest on definiowany wspólnie z klientem. Na tym etapie ważna jest edukacja, która ma pomóc w zrozumieniu mechanizmów uzależnienia. Pomaga to klientowi w odniesieniu ich do własnego życia i poszerzeniu perspektywy refleksji na temat własnych problemów i przyczyn uzależnienia.
W trakcie początkowych spotkań określa się również psychologicznie mocne strony klienta oraz określenie pożądanych zmian.
Ilość spotkań z terapeutą jest każdorazowo uzgadniana z klientem. Należy jednakże pamiętać, że terapia jest procesem dynamicznym i często nie da się w sposób precyzyjny określić długości jej trwania.
W naszym Centrum istnieje również możliwość konsultacji lekarskich u specjalisty psychiatry w zakresie wsparcia farmakologicznego np. w sytuacji, kiedy odejście od używania substancji, czy zaprzestanie wykonywania pewnych czynności prowadzi do poczucia lęku, zwiększenia stresu, problemów z koncentracją (objawy mogą być różne, ale może też nie być ich wcale).
Warto pamiętać, że już samo zgłoszenie się do terapeuty jest początkiem procesu zdrowienia i pożądanej zmiany.